Standings
2018 Canadian Youth Championship

Singles Event

Standing Singles Event - Men - Bantam Boy/Garçon
Pos. Name Region or Code Games Points Scratch Avg.
1. Logan Harvey BC 7 5.0 1260 180.00
2. Andre Odpaga SK 7 5.0 1164 166.29
3. Simon-Pier Germain QC 7 4.0 1096 156.57
4. Rowen Squire SO 7 4.0 1085 155.00
5. Gabriel Sanchez MB 7 4.0 952 136.00
6. Kaiden Norman AB 7 3.0 1055 150.71
7. Lucas Jackson NO 7 3.0 922 131.71
8. Anthony Fournier NB 7 0.0 817 116.71
Standing sorted by earned points (a) then total scratch pins.

Standing Singles Event - Men - Junior Boy/Garçon
Pos. Name Region or Code Games Points Scratch Avg.
1. Alexandre Gareau QC 7 7.0 1363 194.71
2. Mark Rouhana BC 7 5.0 1361 194.43
3. Nicholas Blagojevic SO 7 4.0 1367 195.29
4. Israel Potter MB 7 4.0 1185 169.29
5. Dylan Mowbray SK 7 3.0 1158 165.43
6. Lance Cayco AB 7 2.0 1225 175.00
7. Marc-Andre Gauvin NB 7 2.0 1011 144.43
8. Dawson Baker NO 7 1.0 1040 148.57
Standing sorted by earned points (a) then total scratch pins.

Standing Singles Event - Men - Intermediate Boy/Garçon
Pos. Name Region or Code Games Points Scratch Avg.
1. Matthew Leppert ON 7 5.0 1499 214.14
2. Reid Newbiggin MB 7 5.0 1368 195.43
3. Garrett Wong AB 7 5.0 1338 191.14
4. John Espanol SK 7 4.0 1313 187.57
5. Alexandre Duchesne QC 7 3.0 1331 190.14
6. Maroun Rouhana BC 7 3.0 1202 171.71
7. Aidan Bass NO 7 2.0 1303 186.14
8. Jason Rouselle NB 7 1.0 1061 151.57
Standing sorted by earned points (a) then total scratch pins.

Standing Singles Event - Men - Senior Boy/Garçon
Pos. Name Region or Code Games Points Scratch Avg.
1. Jakob Bowden SO 7 7.0 1569 224.14
2. Pierre-Luc Jolin NB 7 5.0 1343 191.86
3. Anthony Carrier QC 7 4.0 1478 211.14
4. Simon Dyck BC 7 3.0 1424 203.43
5. David Sanchez AB 7 3.0 1333 190.43
6. Eric Korozsi MB 7 3.0 1184 169.14
7. Aaron Doherty SK 7 2.0 1203 171.86
8. Nathan Woods NO 7 1.0 1088 155.43
Standing sorted by earned points (a) then total scratch pins.

Standing Singles Event - Women - Bantam Girl/Fille
Pos. Name Region or Code Games Points Scratch Avg.
1. Jordan Singer BC 7 7.0 1094 156.29
2. Rhea Amante MB 7 5.0 1126 160.86
3. Olivia Solomon NO 7 5.0 1082 154.57
4. Samantha Bloos SK 7 4.0 1050 150.00
5. Alex-Anne Auclair QC 7 3.0 994 142.00
6. Sadie Barry SO 7 2.0 961 137.29
7. Peyton Wright AB 7 2.0 857 122.43
8. Mya Galluchon NB 7 0.0 647 92.43
Standing sorted by earned points (a) then total scratch pins.

Standing Singles Event - Women - Junior Girl/Fille
Pos. Name Region or Code Games Points Scratch Avg.
1. Molly Nimchuk AB 7 6.5 1297 185.29
2. Kristen Jolly MB 7 4.5 1214 173.43
3. Ema Bowen NO 7 4.0 1262 180.29
4. Amellia Campbell SK 7 4.0 1111 158.71
5. Kylie Gallant SO 7 3.0 1218 174.00
6. Carly McCunn QC 7 3.0 1119 159.86
7. Amy Buchanan BC 7 2.0 1114 159.14
8. Kimylee Robichaud NB 7 1.0 1039 148.43
Standing sorted by earned points (a) then total scratch pins.

Standing Singles Event - Women - Intermediate Girl/Fille
Pos. Name Region or Code Games Points Scratch Avg.
1. Brittney Rocan MB 7 5.0 1390 198.57
2. Naomie Erbetta QC 7 4.0 1286 183.71
3. Kaylee Hofer ON 7 4.0 1231 175.86
4. Rebekah Loker SO 7 4.0 1226 175.14
5. Caroline Holowenko AB 7 3.0 1167 166.71
6. Brianna Tang BC 7 3.0 1144 163.43
7. Annie-Claude Dugas NB 7 2.5 1181 168.71
8. Danielle Brown SK 7 2.5 1063 151.86
Standing sorted by earned points (a) then total scratch pins.

Standing Singles Event - Women - Senior Girl/Fille
Pos. Name Region or Code Games Points Scratch Avg.
1. Maude Thibeault QC 7 6.0 1292 184.57
2. Courtney Hamann BC 7 5.0 1341 191.57
3. Courtney Hickmott SO 7 4.0 1343 191.86
4. Kelsey Pauls AB 7 4.0 1277 182.43
5. Brittany Woolley NO 7 4.0 1136 162.29
6. Alisha Hellebrand SK 7 2.0 1029 147.00
7. Gabrielle Albert-St-Laurent NB 7 2.0 1011 144.43
8. Faith Sobotkiewicz MB 7 1.0 925 132.14
Standing sorted by earned points (a) then total scratch pins.

Teams Standings - Doubles Event

Standing Doubles Event - Both - Bantam
Pos. Name Games Points Scratch Avg. Diff
1. British Columbia - Bantam BC GOLD 14 6.0 2127 151.93 6
2. Saskatchewan - Bantam SK SILVER 14 5.0 2002 143.00 5
3. Québec - Bantam QC 14 4.0 2241 160.07 4
4. Southern Ontario - Bantam SO BRONZE 14 4.0 2013 143.79 4
5. Alberta - Bantam AB 14 3.0 1995 142.50 3
6. Northern Ontario - Bantam NO 14 3.0 1992 142.29 3
7. Manitoba - Bantam MB 14 3.0 1980 141.43 3
8. New Brunswick - Bantam NB 14 0.0 1551 110.79 0
Standing sorted by earned points (a) then total scratch pins.

Standing Doubles Event - Both - Junior
Pos. Name Games Points Scratch Avg. Diff
1. Manitoba - Junior MB GOLD 14 6.0 2430 173.57 5
2. Alberta - Junior AB SILVER 14 5.0 2416 172.57 4
3. Québec - Junior QC BRONZE 14 5.0 2398 171.29 4
4. Southern Ontario - Junior SO 14 4.0 2569 183.50 3
5. British Columbia - Junior BC 14 3.0 2327 166.21 2
6. Northern Ontario - Junior NO 14 3.0 2120 151.43 2
7. Saskatchewan - Junior SK 14 1.0 1947 139.07 0
8. New Brunswick - Junior NB 14 1.0 1907 136.21 0
Standing sorted by earned points (a) then total scratch pins.

Standing Doubles Event - Both - Intermediate
Pos. Name Games Points Scratch Avg. Diff
1. Québec - Intermediate QC GOLD 14 6.0 2662 190.14 4
2. Southern Ontario - Intermediate SO SILVER 14 5.0 2621 187.21 3
3. Alberta - Intermediate AB BRONZE 14 4.0 2613 186.64 2
4. Manitoba - Intermediate MB 14 3.0 2514 179.57 1
5. Northern Ontario - Intermediate NO 14 3.0 2436 174.00 1
6. British Columbia - Intermediate BC 14 3.0 2359 168.50 1
7. Saskatchewan - Intermediate SK 14 2.0 2386 170.43 0
8. New Brunswick - Intermediate NB 14 2.0 2245 160.36 0
Standing sorted by earned points (a) then total scratch pins.

Standing Doubles Event - Both - Senior
Pos. Name Games Points Scratch Avg. Diff
1. Southern Ontario - Senior SO SILVER 14 5.0 2683 191.64 4
2. British Columbia - Senior BC GOLD 14 5.0 2546 181.86 4
3. Québec - Senior QC BRONZE 14 4.0 2586 184.71 3
4. Alberta - Senior AB 14 4.0 2504 178.86 3
5. Saskatchewan - Senior SK 14 4.0 2313 165.21 3
6. New Brunswick - Senior NB 14 3.0 2402 171.57 2
7. Manitoba - Senior MB 14 2.0 2149 153.50 1
8. Northern Ontario - Senior NO 14 1.0 2395 171.07 0
Standing sorted by earned points (a) then total scratch pins.

Singles Standings - Doubles Event

Standing Doubles Event - Men - Bantam Boy/Garçon
Pos. Name Region or Code High Scratch Avg. Diff
1. Rowen Squire SO 191 1049 149.86 0
2. Lucas Jackson NO 189 1012 144.57 -2
3. Simon-Pier Germain QC 183 1084 154.86 -8
4. Logan Harvey BC 180 1063 151.86 -11
5. Kaiden Norman AB 177 1122 160.29 -14
6. Andre Odpaga SK 175 1027 146.71 -16
7. Anthony Fournier NB 154 912 130.29 -37
8. Gabriel Sanchez MB 153 971 138.71 -38
Standing sorted by high game then last game scratch then lst g -1.

Standing Doubles Event - Men - Junior Boy/Garçon
Pos. Name Region or Code High Scratch Avg. Diff
1. Israel Potter MB 278 1200 171.43 0
2. Nicholas Blagojevic SO 236 1377 196.71 -42
3. Alexandre Gareau QC 219 1280 182.86 -59
4. Lance Cayco AB 204 1190 170.00 -74
5. Dylan Mowbray SK 201 1015 145.00 -77
6. Mark Rouhana BC 200 1328 189.71 -78
7. Dawson Baker NO 186 1044 149.14 -92
8. Marc-Andre Gauvin NB 153 929 132.71 -125
Standing sorted by high game then last game scratch then lst g -1.

Standing Doubles Event - Men - Intermediate Boy/Garçon
Pos. Name Region or Code High Scratch Avg. Diff
1. Aidan Bass NO 248 1250 178.57 0
2. Alexandre Duchesne QC 240 1399 199.86 -8
3. Matthew Leppert ON 226 1380 197.14 -22
4. Reid Newbiggin MB 223 1305 186.43 -25
5. Jason Rouselle NB 219 1123 160.43 -29
6. John Espanol SK 215 1372 196.00 -33
7. Garrett Wong AB 215 1364 194.86 -33
8. Maroun Rouhana BC 213 1268 181.14 -35
Standing sorted by high game then last game scratch then lst g -1.

Standing Doubles Event - Men - Senior Boy/Garçon
Pos. Name Region or Code High Scratch Avg. Diff
1. Jakob Bowden SO 246 1532 218.86 0
2. Pierre-Luc Jolin NB 244 1388 198.29 -2
3. Simon Dyck BC 235 1341 191.57 -11
4. Anthony Carrier QC 233 1370 195.71 -13
5. David Sanchez AB 225 1250 178.57 -21
6. Nathan Woods NO 213 1240 177.14 -33
7. Aaron Doherty SK 201 1274 182.00 -45
8. Eric Korozsi MB 188 1123 160.43 -58
Standing sorted by high game then last game scratch then lst g -1.

Standing Doubles Event - Women - Bantam Girl/Fille
Pos. Name Region or Code High Scratch Avg. Diff
1. Alex-Anne Auclair QC 190 1157 165.29 0
2. Samantha Bloos SK 178 975 139.29 -12
3. Olivia Solomon NO 174 980 140.00 -16
4. Jordan Singer BC 173 1064 152.00 -17
5. Peyton Wright AB 166 873 124.71 -24
6. Sadie Barry SO 163 964 137.71 -27
7. Rhea Amante MB 160 1009 144.14 -30
8. Mya Galluchon NB 111 639 91.29 -79
Standing sorted by high game then last game scratch then lst g -1.

Standing Doubles Event - Women - Junior Girl/Fille
Pos. Name Region or Code High Scratch Avg. Diff
1. Molly Nimchuk AB 216 1226 175.14 0
2. Carly McCunn QC 201 1118 159.71 -15
3. Kimylee Robichaud NB 200 978 139.71 -16
4. Ema Bowen NO 193 1076 153.71 -23
5. Kristen Jolly MB 192 1230 175.71 -24
6. Kylie Gallant SO 191 1192 170.29 -25
7. Amellia Campbell SK 166 932 133.14 -50
8. Amy Buchanan BC 161 999 142.71 -55
Standing sorted by high game then last game scratch then lst g -1.

Standing Doubles Event - Women - Intermediate Girl/Fille
Pos. Name Region or Code High Scratch Avg. Diff
1. Rebekah Loker SO 224 1241 177.29 0
2. Annie-Claude Dugas NB 211 1122 160.29 -13
3. Brittney Rocan MB 205 1209 172.71 -19
4. Kaylee Hofer ON 203 1186 169.43 -21
5. Caroline Holowenko AB 203 1249 178.43 -21
6. Naomie Erbetta QC 202 1263 180.43 -22
7. Danielle Brown SK 194 1014 144.86 -30
8. Brianna Tang BC 178 1091 155.86 -46
Standing sorted by high game then last game scratch then lst g -1.

Standing Doubles Event - Women - Senior Girl/Fille
Pos. Name Region or Code High Scratch Avg. Diff
1. Kelsey Pauls AB 223 1254 179.14 0
2. Maude Thibeault QC 213 1216 173.71 -10
3. Courtney Hickmott SO 195 1151 164.43 -28
4. Brittany Woolley NO 194 1155 165.00 -29
5. Courtney Hamann BC 189 1205 172.14 -34
6. Faith Sobotkiewicz MB 188 1026 146.57 -35
7. Alisha Hellebrand SK 174 1039 148.43 -49
8. Gabrielle Albert-St-Laurent NB 167 1014 144.86 -56
Standing sorted by high game then last game scratch then lst g -1.

Team Event

Standing Team Event - Men - Boys
Pos. Name Games Points Scratch Avg. Diff
1. Southern Ontario - Southern Ontario Boys ------ SILVER 28 6.0 5197 185.61 6
2. Alberta - Alberta Boys ------ GOLD - TB WIN 789/767 28 6.0 5171 184.68 6
3. British Columbia - British Columbia Boys 28 5.0 5296 189.14 5
4. Northern Ontario - Northern Ontario Boys --- BRONZE - TB WIN: 810/736 28 5.0 4992 178.29 5
5. Québec - Québec Boys 28 3.0 4928 176.00 3
6. Manitoba - Manitoba Boys 28 2.0 4609 164.61 2
7. Saskatchewan - Saskatchewan Boys 28 1.0 4502 160.79 1
8. New Brunswick - New Brunswick Boys 28 0.0 4396 157.00 0
Standing sorted by earned points (a) then total scratch pins.

Standing Team Event - Women - Girls
Pos. Name Games Points Scratch Avg. Diff
1. Québec - Québec Girls --- GOLD 28 6.0 5154 184.07 6
2. Manitoba - Manitoba Girls --- BRONZE 28 5.0 4930 176.07 5
3. Southern Ontario - Southern Ontario Girls --- SILVER - TB WIN: 687/648 28 5.0 4880 174.29 5
4. British Columbia - British Columbia Girls 28 5.0 4395 156.96 5
5. Alberta - Alberta Girls 28 3.0 4627 165.25 3
6. Northern Ontario - Northern Ontario Girls 28 3.0 4555 162.68 3
7. Saskatchewan - Saskatchewan Girls 28 1.0 4025 143.75 1
8. New Brunswick - New Brunswick Girls 28 0.0 3705 132.32 0
Standing sorted by earned points (a) then total scratch pins.

Singles Standings - Team Event

Standing Team Event - Men - Bantam Boy/Garçon
Pos. Name Region or Code High Scratch Avg. High Diff
1. Logan Harvey BC 235 1193 170.43 235 0
2. Kaiden Norman AB 216 1145 163.57 216 -19
3. Simon-Pier Germain QC 212 1276 182.29 212 -23
4. Lucas Jackson NO 191 1074 153.43 191 -44
5. Rowen Squire SO 185 1038 148.29 185 -50
6. Anthony Fournier NB 185 884 126.29 185 -50
7. Andre Odpaga SK 172 1019 145.57 172 -63
8. Gabriel Sanchez MB 151 937 133.86 151 -84
Standing sorted by high game then last game scratch then lst g -1.

Standing Team Event - Men - Junior Boy/Garçon
Pos. Name Region or Code High Scratch Avg. High Diff
1. Mark Rouhana BC 258 1442 206.00 258 0
2. Israel Potter MB 252 1267 181.00 252 -6
3. Nicholas Blagojevic SO 228 1351 193.00 228 -30
4. Dylan Mowbray SK 225 1110 158.57 225 -33
5. Lance Cayco AB 204 1241 177.29 204 -54
6. Alexandre Gareau QC 197 1222 174.57 197 -61
7. Marc-Andre Gauvin NB 188 1025 146.43 188 -70
8. Dawson Baker NO 185 1139 162.71 185 -73
Standing sorted by high game then last game scratch then lst g -1.

Standing Team Event - Men - Intermediate Boy/Garçon
Pos. Name Region or Code High Scratch Avg. High Diff
1. Matthew Leppert ON 245 1441 205.86 245 0
2. John Espanol SK 239 1194 170.57 239 -6
3. Alexandre Duchesne QC 229 1198 171.14 229 -16
4. Garrett Wong AB 225 1382 197.43 225 -20
5. Aidan Bass NO 223 1463 209.00 223 -22
6. Reid Newbiggin MB 214 1289 184.14 214 -31
7. Maroun Rouhana BC 206 1259 179.86 206 -39
8. Jason Rouselle NB 191 1104 157.71 191 -54
Standing sorted by high game then last game scratch then lst g -1.

Standing Team Event - Men - Senior Boy/Garçon
Pos. Name Region or Code High Scratch Avg. High Diff
1. Anthony Carrier QC 250 1232 176.00 250 0
2. Nathan Woods NO 243 1316 188.00 243 -7
3. Simon Dyck BC 233 1402 200.29 233 -17
4. Pierre-Luc Jolin NB 228 1383 197.57 228 -22
5. David Sanchez AB 222 1403 200.43 222 -28
6. Jakob Bowden SO 222 1367 195.29 222 -28
7. Eric Korozsi MB 195 1116 159.43 195 -55
8. Aaron Doherty SK 194 1179 168.43 194 -56
Standing sorted by high game then last game scratch then lst g -1.

Standing Team Event - Women - Bantam Girl/Fille
Pos. Name Region or Code High Scratch Avg. High Diff
1. Alex-Anne Auclair QC 211 1216 173.71 211 0
2. Sadie Barry SO 202 1114 159.14 202 -9
3. Olivia Solomon NO 190 1033 147.57 190 -21
4. Samantha Bloos SK 185 1065 152.14 185 -26
5. Rhea Amante MB 176 1100 157.14 176 -35
6. Jordan Singer BC 176 1043 149.00 176 -35
7. Peyton Wright AB 150 898 128.29 150 -61
8. Mya Galluchon NB 115 684 97.71 115 -96
Standing sorted by high game then last game scratch then lst g -1.

Standing Team Event - Women - Junior Girl/Fille
Pos. Name Region or Code High Scratch Avg. High Diff
1. Molly Nimchuk AB 226 1281 183.00 226 0
2. Ema Bowen NO 212 1172 167.43 212 -14
3. Carly McCunn QC 195 1124 160.57 195 -31
4. Kylie Gallant SO 192 1193 170.43 192 -34
5. Kristen Jolly MB 187 1235 176.43 187 -39
6. Amy Buchanan BC 171 1104 157.71 171 -55
7. Kimylee Robichaud NB 155 948 135.43 155 -71
8. Amellia Campbell SK 140 854 122.00 140 -86
Standing sorted by high game then last game scratch then lst g -1.

Standing Team Event - Women - Intermediate Girl/Fille
Pos. Name Region or Code High Scratch Avg. High Diff
1. Brittney Rocan MB 268 1443 206.14 268 0
2. Naomie Erbetta QC 226 1417 202.43 226 -42
3. Rebekah Loker SO 212 1316 188.00 212 -56
4. Kaylee Hofer ON 206 1122 160.29 206 -62
5. Caroline Holowenko AB 204 1195 170.71 204 -64
6. Danielle Brown SK 184 1090 155.71 184 -84
7. Brianna Tang BC 182 1115 159.29 182 -86
8. Annie-Claude Dugas NB 173 1046 149.43 173 -95
Standing sorted by high game then last game scratch then lst g -1.

Standing Team Event - Women - Senior Girl/Fille
Pos. Name Region or Code High Scratch Avg. High Diff
1. Maude Thibeault QC 222 1397 199.57 222 0
2. Brittany Woolley NO 215 1228 175.43 215 -7
3. Courtney Hickmott SO 203 1257 179.57 203 -19
4. Kelsey Pauls AB 197 1253 179.00 197 -25
5. Faith Sobotkiewicz MB 196 1152 164.57 196 -26
6. Courtney Hamann BC 187 1133 161.86 187 -35
7. Alisha Hellebrand SK 177 1016 145.14 177 -45
8. Gabrielle Albert-St-Laurent NB 159 1027 146.71 159 -63
Standing sorted by high game then last game scratch then lst g -1.

Single High Games and Series - Team Event - Men

High Game Scratch
Pos. Name Date High
1. Mark Rouhana 5/31 258
Standing sorted by high game.

High Series Scratch
Pos. Name Date S.High
1. Mark Rouhana 5/31 258
Standing sorted by best series by lane scratch.

Single High Games and Series - Team Event - Women

High Game Scratch
Pos. Name Date High
1. Brittney Rocan 5/31 268
Standing sorted by high game.

High Series Scratch
Pos. Name Date S.High
1. Brittney Rocan 5/31 268
Standing sorted by best series by lane scratch.

Teams Standings

Standing 2018 Canadian Youth Championship - Both
Pos. Name Games Scratch Avg.
1. Québec 112 19969 178.29
2. Southern Ontario 112 19963 178.24
3. Alberta 112 19326 172.55
4. British Columbia 112 19050 170.09
5. Manitoba 112 18612 166.18
6. Northern Ontario 112 18490 165.09
7. Saskatchewan 112 17175 153.35
8. New Brunswick 112 16206 144.70
Standing sorted by total scratch pins then last game scratch then lst g -1.

Main Standings

Standing 2018 Canadian Youth Championship - Bantam Boy/Garçon
Pos. Name Region or Code Games Scratch Avg.
1. Logan Harvey BC 21 3516 167.43
2. Simon-Pier Germain QC 21 3456 164.57
3. Kaiden Norman AB 21 3322 158.19
4. Andre Odpaga SK 21 3210 152.86
5. Rowen Squire SO 21 3172 151.05
6. Lucas Jackson NO 21 3008 143.24
7. Gabriel Sanchez MB 21 2860 136.19
8. Anthony Fournier NB 21 2613 124.43
Standing sorted by total scratch pins then last game scratch then lst g -1. A 100.00% of the previous pins is kept.

Standing 2018 Canadian Youth Championship - Junior Boy/Garçon
Pos. Name Region or Code Games Scratch Avg.
1. Mark Rouhana BC 21 4131 196.71
2. Nicholas Blagojevic SO 21 4095 195.00
3. Alexandre Gareau QC 21 3865 184.05
4. Lance Cayco AB 21 3656 174.10
5. Israel Potter MB 21 3652 173.90
6. Dylan Mowbray SK 21 3283 156.33
7. Dawson Baker NO 21 3223 153.48
8. Marc-Andre Gauvin NB 21 2965 141.19
Standing sorted by total scratch pins then last game scratch then lst g -1. A 100.00% of the previous pins is kept.

Standing 2018 Canadian Youth Championship - Intermediate Boy/Garçon
Pos. Name Region or Code Games Scratch Avg.
1. Matthew Leppert ON 21 4320 205.71
2. Garrett Wong AB 21 4084 194.48
3. Aidan Bass NO 21 4016 191.24
4. Reid Newbiggin MB 21 3962 188.67
5. Alexandre Duchesne QC 21 3928 187.05
6. John Espanol SK 21 3879 184.71
7. Maroun Rouhana BC 21 3729 177.57
8. Jason Rouselle NB 21 3288 156.57
Standing sorted by total scratch pins then last game scratch then lst g -1. A 100.00% of the previous pins is kept.

Standing 2018 Canadian Youth Championship - Senior Boy/Garçon
Pos. Name Region or Code Games Scratch Avg.
1. Jakob Bowden SO 21 4468 212.76
2. Simon Dyck BC 21 4167 198.43
3. Pierre-Luc Jolin NB 21 4114 195.90
4. Anthony Carrier QC 21 4080 194.29
5. David Sanchez AB 21 3986 189.81
6. Aaron Doherty SK 21 3656 174.10
7. Nathan Woods NO 21 3644 173.52
8. Eric Korozsi MB 21 3423 163.00
Standing sorted by total scratch pins then last game scratch then lst g -1. A 100.00% of the previous pins is kept.

Standing 2018 Canadian Youth Championship - Bantam Girl/Fille
Pos. Name Region or Code Games Scratch Avg.
1. Alex-Anne Auclair QC 21 3367 160.33
2. Rhea Amante MB 21 3235 154.05
3. Jordan Singer BC 21 3201 152.43
4. Olivia Solomon NO 21 3095 147.38
5. Samantha Bloos SK 21 3090 147.14
6. Sadie Barry SO 21 3039 144.71
7. Peyton Wright AB 21 2628 125.14
8. Mya Galluchon NB 21 1970 93.81
Standing sorted by total scratch pins then last game scratch then lst g -1. A 100.00% of the previous pins is kept.

Standing 2018 Canadian Youth Championship - Junior Girl/Fille
Pos. Name Region or Code Games Scratch Avg.
1. Molly Nimchuk AB 21 3804 181.14
2. Kristen Jolly MB 21 3679 175.19
3. Kylie Gallant SO 21 3603 171.57
4. Ema Bowen NO 21 3510 167.14
5. Carly McCunn QC 21 3361 160.05
6. Amy Buchanan BC 21 3217 153.19
7. Kimylee Robichaud NB 21 2965 141.19
8. Amellia Campbell SK 21 2897 137.95
Standing sorted by total scratch pins then last game scratch then lst g -1. A 100.00% of the previous pins is kept.

Standing 2018 Canadian Youth Championship - Intermediate Girl/Fille
Pos. Name Region or Code Games Scratch Avg.
1. Brittney Rocan MB 21 4042 192.48
2. Naomie Erbetta QC 21 3966 188.86
3. Rebekah Loker SO 21 3783 180.14
4. Caroline Holowenko AB 21 3611 171.95
5. Kaylee Hofer ON 21 3539 168.52
6. Brianna Tang BC 21 3350 159.52
7. Annie-Claude Dugas NB 21 3349 159.48
8. Danielle Brown SK 21 3167 150.81
Standing sorted by total scratch pins then last game scratch then lst g -1. A 100.00% of the previous pins is kept.

Standing 2018 Canadian Youth Championship - Senior Girl/Fille
Pos. Name Region or Code Games Scratch Avg.
1. Maude Thibeault QC 21 3905 185.95
2. Kelsey Pauls AB 21 3784 180.19
3. Courtney Hickmott SO 21 3751 178.62
4. Courtney Hamann BC 21 3679 175.19
5. Brittany Woolley NO 21 3519 167.57
6. Faith Sobotkiewicz MB 21 3103 147.76
7. Alisha Hellebrand SK 21 3084 146.86
8. Gabrielle Albert-St-Laurent NB 21 3052 145.33
Standing sorted by total scratch pins then last game scratch then lst g -1. A 100.00% of the previous pins is kept.